Muzejní vycházka

Napříč staletími aneb to nejlepší z Moravské Třebové

23. 8. 2018

Výběr z památek, které nejvíce zaujaly při minulých vycházkách.

Sraz u muzea v 17 hodin.

Křížový vrch

24. 7. 2018

Křížový vrch

Konečně se vypravíme za město na místo s krásným výhledem. Sraz mimořádně na Rybním náměstí v 17 hodin.

Dějiny školství v Moravské Třebové

26. 6. 2018

Dějiny školství v Moravské Třebové

Tentokrát si projdeme novou naučnou stezku a vysvětlíme si, jaké školy se nacházely v našem městě. Sraz jako tradičně v 17 hodin u muzea.

Moravskou Třebovou za sochami a pomníky

kde se tam ty sochy vzaly…

17. 8. – vycházka

Moravskou Třebovou za sochami a pomníky

Tentokrát se nebudeme dívat po budovách, ale všimneme si, kolik je kolem nás soch a pomníků. Začneme hned v muzejním parku a budeme pokračovat do centra města. Občas budeme mluvit o nějakém pomníku, ale neuvidíme ho. Proč? Mlha? Zeď. Ne! Už tam prostě nestojí, ale je zapotřebí ho připomenout. Sraz jako tradičně v 17 hodin u muzea.

Moravská Třebová renesanční

klasické památky v jiném světle

20. 7. – vycházka

Moravská Třebová renesanční

Muzejní vycházka nás zavede do centra města a budeme se věnovat renesančním památkám. U několika významných domů probereme jejich stavební historii. V další části se zaměříme především na různé detaily, které jsou jinak snadno přehlédnutelné. Budou nás zajímat klenby, portály, nápisy… Domy ve středu města si dodnes udržely své renesanční uspořádání, což činí střed města velmi zajímavým pro laiky i odborníky. Sraz jako tradičně v 17 hodin u muzea.

Původní tovární budovy v Moravské Třebové 2

putování za počátky textilního průmyslu ve městě

22. 6. – vycházka

Původní tovární budovy v Moravské Třebové 2

Nový ročník Muzejních vycházek pokračuje druhým dílem vycházky po původních továrních budovách v Moravské Třebové. Tentokráte se mimořádně sejdeme na autobusovém nádraží a budeme se věnovat továrním areálům mezi ulicemi Josefská a Lanškrounská. O industriální architekturu je již řadu let velký zájem. I v našem městě lze nalézt velmi pěkné lokality.

Původní tovární budovy v Moravské Třebové

putování za počátky textilního průmyslu ve městě

25. 5. – vycházka

Původní tovární budovy v Moravské Třebové

Začínáme nový ročník Muzejních vycházek. Od muzea se vypravíme k továrně Moritze Schura, poté se přesuneme do okolí ulice Brněnské a podíváme se, co zde stálo kdysi v dobách největší slávy textilního průmyslu v Moravské Třebové a jaká je situace dnes. O industriální architekturu je již řadu let velký zájem. I v našem městě lze nalézt velmi pěkné lokality.

Nenápadné architektonické poklady Moravské Třebové

nenápadné, ale o to zajímavější architektonické detaily

22. 9. – vycházka

Nenápadné architektonické poklady Moravské Třebové

Třetí ze série Muzejních vycházek zavedla 22. září zájemce do prostoru mezi ulicemi Svitavská a Lanškrounská, aby zde nacházeli nenápadné, ale o to zajímavější architektonické detaily. Inu, není vilka jako vilka, není bytovka jako bytovka. Návštěvníci vycházky nakonec našli kromě jiného dvě identické vily, byť jednu slavnou a jednu neznámou, krásné funkcionalistické okno, unikátní „šumperák“ a dostali domácí úkol na zimu.

Meziválečná architektura v Moravské Třebové

urbanistické směřování města mezi oběma světovými válkami

18. 8. – vycházka

Meziválečná architektura v Moravské Třebové

V druhé vycházce jsme se vydali do zcela jiného historického období a také zcela jiným směrem. Sešli jsme se opět u muzea a řekli si, jak vypadalo architektonické a urbanistické směřování města mezi oběma světovými válkami. Vysvětlili jsme si, proč se Moravská Třebová nestala městem plným funkcionalistických staveb a co má společného s Českou Třebovou a Pobaltím.
Pak jsme se vydali po ulici Svitavské, abychom si prohlédli 4 zcela odlišné stavby hned vedle sebe. Přes ulici Školní s bytovými domy a ulici Palackého s domy rodinnými jsme se vrátili zpět k centru a ukázali si zajímavé stavby na ulici Cihlářově. Během jednotlivých zastávek byly zmíněny i domy mimo trasu procházky. Závěr procházky pak byl na náměstí TGM, kde jsme si prozradili, který dům jako jediný nemá původní renesanční jádro.

 

Archeologické lokality v Moravské Třebové

místa, kde v posledních letech probíhal archeologický výzkum.

21. 7. – vycházka

Archeologické lokality v Moravské Třebové

Prošli jsme se po centru města, kde jsme se seznámili s místy, na kterých v posledních letech probíhal archeologický výzkum.

Nejprve jsme si u muzea řekli něco úvodem k archeologickým nálezům v Moravské Třebové a jednotlivým obdobím, z nichž pocházejí nálezy. Pak jsme se vypravili na cestu, zastavení byla na křižovatce ulic Svitavská a Dukelská, poté  na křižovatce Jiráskova a Komenského, na ulic Marxově a Farní, následoval přesun na Kostelní náměstí, odtud ke Knížecí louce a vycházka byla zakončena na nádvoří zámku.

Městské muzeum Moravská Třebová

muzeum@ksmt.cz
thun@ksmt.cz
zackova@ksmt.cz
461 544 285

Kulturní služby města Moravská Třebová

www.ksmt.cz
reditel@ksmt.cz

461 311 127

Město Moravská Třebová

www.moravskatrebova.cz
461 353 111

Muzeum Moravská Třebová

Městské muzeum Moravská Třebová

muzeum@ksmt.cz
koci@ksmt.cz
zackova@ksmt.cz
461 544 285

Kulturní služby města Moravská Třebová

www.ksmt.cz
reditel@ksmt.cz
461 311 127

Město Moravská Třebová

www.moravskatrebova.cz
461 353 111

Muzeum Moravská Třebová

© Muzeum Moravská Třebová 2016 -2019     l      tvorba webu: www.bohuslavspacek.cz

Share This