Příběhy z dob stavitelů pyramid

Příběhy z dob stavitelů pyramid

Ústředním motivem nové expozice je Papyrus – Westcar, jehož originál se nachází v Egyptském muzeu v Berlíně a v Moravské Třebové návštěvníci uvidí jeho faksimili.  Papyrus Westcar nese text první povídkové knihy na světě, kdy z jednoho rámcového příběhu vycházejí další epizody, podobně jako v Pohádkách tisíce a jedné noci. Expozici však doplní další literární díla z dob faraonského Egypta s demonstrací různých textů té doby včetně písanek, naučení či účtů.

Nová expozice návštěvníkům také přiblíží tehdejší varianty psaného textu od písma hieroglyfického, hieratického, démotického až po písmo řecké a koptské. V expozici budou k vidění originály předmětů zapůjčené ze sbírek Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur odkazující na reálie či historické osobnosti zmiňované v příbězích papyru Westcar, ať už to jsou mudrc Imhotep, král Sahure či královna Chentkaus.   

Autor expozice, egyptolog Náprstkova muzea Pavel Onderka, myslel v koncepci i na malé návštěvníky a prohlídku expozice bude doprovázet krátký animovaný film poutavě zpracovávající  jeden z příběhů Papyru Westcar, který určitě zaujme nejenom dětského diváka.

Vizuální dominantou nové muzejní expozice v Moravské Třebové pak budou modely Abúsíru, tedy rozsáhlé nekropole staroegyptských panovníků, a Sahuerovy pyramidy, jež doprovázely úspěšnou výstavu Slunečních králů v Národním muzeu.