Srdečně zveme na vernisáž výstavy ke 125. výročí návštěvy arcivévody Evžena v Moravské Třebové

Vernisáž proběhne v sobotu 12. 3. 2022 ve výstavních prostorách muzea v I. patře od 15:00 h.

Podtitul výstavy zní Kamnové kachle pro řádový hrad Bouzov.

Výstava se uskuteční u příležitosti 125 let od návštěvy arcivévody Evžena Habsburského v Moravské Třebové a představí osobnost arcivévody jako člena Řádu německých rytířů. Díky archivnímu bádání kurátorů městského muzea budeme moci jeho návštěvu našeho města přiblížit do detailů. V souvislosti s touto osobností návštěvníci uvidí významný soubor kamnových kachlů vyrobených na arcivévodovu zakázku pro hrad Bouzov šumperskou firmou Franz Rollepaz. Tento soubor je deponován v moravskotřebovském muzeu a pozornému divákovi odkryje, že romantické repliky historických kamen pro hrad Bouzov se skládají z kachlů, jejichž předlohy tvořily reliéfy gotických a renesančních kachlů objevených během stavebních prací v areálu hradu na konci 19. a na počátku 20. století.

Součástí výstavy bude dětský edukační koutek zaměřený na vývoj kamnářství. A protože výstava začíná v březnu, mottem dětské části bude známá pranostika Březen – za kamna vlezem… Děti si tam budou moci hravě osvojit způsob stavby těchto historických otopných zařízení, poznají jednotlivé tvary kachlů i jejich význam.