Lumír Moučka DOPISY HLAHOLSKÉ

21. 9. 2021 - 19. 11. 2021

Lumír Moučka DOPISY HLAHOLSKÉ

Výstava výtvarníka Lumíra Moučky, autora zajímavých projektů ve veřejném prostoru a v krajině bude zahájena 21. 9. v Městském muzeu Moravská Třebová.
Autor v nedávné minulosti zabloudil daleko na východ, kde objevoval čínské písmo od starověku až k současnému kaligrafickému ztvárnění. Studium čínského písma a kaligrafie a několik nově objevených knih o hlaholici a slovanské historii vrátilo autora po letech zpět k milované Moravě a oblíbené hlaholici. Soubor Dopisy hlaholské je tak vypracován pomocí „Čtyř pokladů učencovy pracovny“ v duchu čínské kaligrafie, včetně podpisu pomocí otisku zlaté pečeti. Zprostředkovává nám autorovu výtvarnou hru připomenutím našeho dávného písma, které jsme ztratili – dle jeho slov – v důsledku mocenské války mezi Římem a Konstantinopolí, potažmo Západem a Východem. Výtvarný soubor Dopisy hlaholské doplní ve dvoraně muzea také Moučkovy práce na téma čínské kaligrafie.

Kurátorsky se na výstavě podílí výtvarník David Bartoň, který výstavu zahájí vernisáží 21. 9. v 17 hodin spolu s brněnským zpěvákem, hudebníkem a perfomerem Petrem Vášou.

Výstava potrvá do 19. listopadu 2021.